مجله لباست

چگونه از واکس و پلیش ماشین نانو بدنه خودرو استفاده کنیم؟

واکس و پولیش

معمولاً اکثر صاحبان خودرو به شستن گاه‌به‌گاه ماشینشان بسنده می‌کنند و از انواع واکس و پولیش ماشین برای حفظ براقی و رنگ بدنه خودرو خود استفاده نمی‌کنند. این در حالی است که استفاده از انواع واکس مانند واکس نانو بدنه خودرو، روشی بسیار عالی برای حفظ زیبایی و براقی بدنه ماشین و مراقبت از رنگ آن است.

هر چند زدن واکس یا پولیش ماشین کمی زحمت دارد و باید زمان و انرژی کافی برای آن بگذارید اما آن‌قدرها هم سخت نیست و وقتی به نتیجه عالی آن فکر کنید خواهید دید که به زحمت و هزینه‌اش خیلی می‌ارزد. در پایان کار نگاهی غرورآمیز به نتیجه کارتان می‌اندازید و از تلالو نور خورشید بر بدنه براق ماشین خوشگلتان حظ خواهید برد!

اما واکس و پولیش ماشین با واکس نانو مراحل و دستورالعملی دارد که برای گرفتن نتایج مطلوب باید آن را دقیق انجام دهید. برخی وسایل نیز لازم هستند که باید تهیه کنید. در این مقاله می خواهیم طریقه واکس زدن بدنه خودرو را به صورت قدم به قدم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 

7 قدم برای واکس زدن صحیح و اصولی ماشین

وسایل و موادی که برای واکس و پولیش ماشین نیاز دارید:

  • صابون و مواد شوینده برای شستن ماشین
  • واکس نانو خودرو باکیفیت (یا هر واکس دیگری که استفاده می‌کنید)
  • پد یا دستمال مخصوص برای واکس
  • حوله یا دستمال آبگیر
  • برس نرم برای رسیدگی به جزئیات
  • دستگاه پولیش بافر (اختیاری)

قدم اول: خرید واکس باکیفیت و مرغوب بدنه ماشین

واکس‌های مختلفی در بازار وجود دارند. هرکدام از آن ها کیفیت و خواص و ویژگی متفاوتی دارند. دسته بزرگی از واکس‌ها از نوع نیمه جامد هستند و عملکردشان در محافظت از رنگ ماشین و براقی طولانی‌مدت آن مطلوب است. پیشرفت تکنولوژی ترکیبات جدید و بر پایه نانو را برای واکس‌های ماشین به ارمغان آورد که امروزه بسیار محبوب هستند. واکس نانو خودرو کیفیت بسیار بالایی داشته و بهترین عملکرد را در تمیزی و براقی بدنه خودرو و محافظت از ظاهر و رنگ آن دارند.

می‌توانید انواع واکس‌ها را به راحتی در فروشگاه‌های محلی (و حتی فروشگاه‌های آنلاین) لوازم یدکی خودرو پیدا و خریداری کنید. برندهای مختلفی به تولید انواع واکس معمولی و واکس نانو بدنه خودرو (همچنین واکس نانو لاستیک و واکس نانو داشبورد) می‌پردازند که می‌توانید با تحقیق و بررسی، بهترین آن ها را از لحاظ کیفیت و قیمت پیدا کنید.

نیازی نیست پول‌های زیادی برای خرید واکس‌های لاکچری خرج کنید! معمولاً واکس‌هایی که در وسط محدوده قیمتی بازار هستند کار شما را به خوبی راه می‌اندازند. واکس‌های بدنه معمولاً در قوطی‌های پلاستیکی کوچک بسته‌بندی می‌شوند. البته برخی مدل‌های واکس نانو بدنه خودرو نیز به صورت مایع هستند و در اسپری عرضه می‌شوند.

قدم دوم: ابتدا ماشین خود را بشویید

اگر واکس را بر روی بدنه تمیز و خشک ماشین خود استفاده کنید، بهترین اثرگذاری خود را خواهد داشت. برای این کار می‌توانید ماشین خود را به کارواش ببرید یا این که خودتان آستین‌ها را بالا بزنید و دست‌به‌کار شوید.

این که ماشینتان قبل از استفاده از واکس تمیز باشد بسیار مهم است؛ زیرا هرگونه آلودگی و کثیفی که روی سطح خودرو باقی مانده باشد، ممکن است باعث خراشیدن لایه شفاف رنگ هنگام استفاده از واکس شود. توجه ویژه‌ای به پیچ و مهره و دستگیره درها و قسمت رکاب که به بخش زیرین ماشین منتهی می‌شود داشته باشید؛ زیرا این قسمت‌ها اغلب نادیده گرفته می‌شوند. قبل از استفاده از واکس، مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما کاملاً خشک شده است.

 

قدم سوم: دستورالعمل استفاده از واکس را مطالعه کنید

بسته به برند تولیدکننده و نوع واکسی که استفاده می‌کنید، ممکن است دستورالعمل‌های متفاوتی در مورد نحوه استفاده بهتر از واکس روی بدنه خودرو وجود داشته باشد. حتماً دستورالعمل استفاده از واکس را که معمولاً یا بر روی بدنه آن درج می‌شود یا به صورت جداگانه در جعبه آن قرار دارد، مطالعه کنید. دنبال کردن روش‌های توصیه شده استفاده از واکس باعث می‌شود که واکس موردنظر به درستی اعمال شود و نتایج مطلوبی را از تلاش و هزینه خود به دست آورید.

قدم چهارم: موم را روی پد (یا بدنه ماشین) بمالید

در صورت استفاده از واکس‌های معمولی و غیر مایع، درب قوطی را باز کنید (اگر پوشش دیگری نیز داشت آن را بردارید) و مقداری از واکس را روی پد واکس بریزید. اگر از واکس مایع استفاده می‌کنید بهتر است طبق دستورالعمل استفاده پیش بروید چرا که برخی واکس‌های نانو خودرو مایع را باید به صورت مستقیم روی بدنه اسپری کنید.

چه از واکس معمولی و چه واکس مایع استفاده می‌کنید، بهتر در ابتدا پد را به مقدار کمی واکس آغشته کنید.  همان‌طور که به واکس زدن خودرو ادامه می‌دهید، پد با محصول اشباع تر می‌شود ، بنابراین لازم نیست در ابتدا از واکس زیاد استفاده کنید.

 

قدم پنجم: قسمتی از ماشین را برای شروع واکس زدن انتخاب کنید

بهتر است بدنه خودرو خود را برای واکس زدن قسمت‌بندی کنید تا یادتان بماند که واکس نانو بدنه خودرو را در کجاها استفاده کرده‌اید. همچنین باید از نشستن و ماندن طولانی‌مدت واکس روی خودرو و خشک شدن آن جلوگیری کنید.

اگر واکس را برای مدت طولانی روی بدنه ماشینتان بگذارید، پاک کردن آن سخت و بسیار دشوار می‌شود (این موضوع برای واکس‌های مایع کمتر مشکل ساز است). این کار به رنگ ماشین شما آسیب نمی‌رساند اما پاک کردن واکس مانده را بسیار سخت و دشوار می‌کند.

بهتر است از یک قسمت خودرو شروع کرده و به ترتیب به قسمت‌های بعدی بروید. شاید بهترین جا برای شروع واکس و پولیش ماشین، قسمت گلگیرها در دو طرف خودرو که بالای چرخ‌های جلو قرار دارد و تا جلوی خودرو امتداد دارد باشد. از اینجا شروع کنید و واکس زدن را در قسمت‌های کناری خودرو و درها ادامه دهید. همین‌طور پیش بروید و هر قسمت از خودرو را تا پایان کار تکمیل می‌کنید. برای لاستیک‌ها نیز می‌توانید از واکس نانو لاستیک استفاده کنید که باعث تمیزی و براقی آن می‌شود، طوری که لاستیک شما نو به نظر برسد.

 

قدم ششم: واکس را با حرکات دایره‌ای کوچک روی سطح بدنه بمالید

بهترین طریقه واکس زدن بدنه خودرو به طوری که بیشترین اثر را داشته باشد، به این صورت است که آن را به شکل دایره‌ای و با حرکت‌های کوچک روی سطح بدنه بمالید. یادتان باشد که تنها لایه‌ای نازک از واکس باید بر روی سطح بدنه ماشین ایجاد شود. بهتر است حرکت‌های دایره‌ای را در جهت‌های عمودی و افقی روی سطح ادامه دهید تا مطمئن شوید که هیچ نقطه‌ای از دستتان در نرفته باشد.

سعی کنید بیش از آن مقداری که نیاز است از واکس استفاده نکنید چرا که ممکن است به طور یکسان پخش نشود. لایه‌ای نازک از واکس به ‌طوری که بتوانید رنگ ماشین را از زیر آن ببینید کفایت می‌کند.

اگر از واکس های معمولی و نیمه جامد استفاده می کنید، بعد از این واکس را روی بدنه قرار دادید با گذشت چند دقیقه خواهید دید که واکس شروع به خشک شدن می‌کند. وقتی خشک شد رنگ آن کمی مات می‌شود و تا حدودی حالت گچی مانند پیدا می‌کند. البته این موضوع برای واکس‌هایی که به صورت مایع هستند (مانند واکس نانو بدنه خودرو) به این صورت نیست. تنها کافی است تا واکس را بر سطح خودرو یا روی پد اسپری کنید و حرکات دایره‌ای شکل را انجام دهید تا واکس به خوبی بر سطح بدنه ماشین بنشیند.

 

قدم هفتم: با پارچه‌ای نرم واکس را از بدنه خودرو پاک کنید

با استفاده از پارچه نرم یا حوله‌ای، شروع به پاک کردن واکس از تمام سطوح بدنه خودرو خود کنید. اینم کار را با فشار ملایم بر پارچه و همان حرکات دایره‌وار انجام دهید تا قسمت بیشتر واکس پاک شود. همچنین می‌توانید با استفاده از دستگاه پولیش بافر قسمت‌های موردنظر را با سرعت بالا مالش دهید. این کار باعث افزایش درخشندگی بدنه ماشین شما می‌شود. بعد از این که قدم‌های بالا را انجام دادید و واکس به طور کامل پاک یا خشک شد، سطح بدنه خودرو شما باید براق و درخشنده، مثل روز اولش باشد!

 

ماشین خود را در مکان سرپوشیده واکس بزنید

در صورت امکان، کار واکس زدن بدنه خودروتان را در مکانی سربسته انجام دهید. مثلاً در پارکینگ یا جای دیگری. دو دلیل مهم برای این توصیه وجود دارد.

دلیل اول این است که در روزهای آفتابی، سطح بدنه ماشین می‌تواند بسیار داغ شود. زمانی که واکس نانو خودرو را روی بدنه داغ آن می‌زنید، بلافاصله خشک می‌شود و اثرگذاری آن کاهش می‌یابد. همچنین در صورت استفاده از واکس‌های غیر مایع، واکس خشک شده سخت پاک می‌شود و باید زمان و تلاش بیشتری نسبت به حالت عادی برای پاک کردن واکس اختصاص دهید.

 

دلیل دوم برای واکس زدن ماشین در محیط سربسته، احتمال بارش باران در روزهای بارانی است. اگر سطح بدنه ماشین به هر دلیلی از جمله باران خیس باشد، واکس نانو خودرو (همچنین واکس نانو لاستیک) به خوبی با سطح بدنه تماس پیدا نمی‌کند و کارایی آن کاهش می‌یابد. همچنین ممکن است واکس روی سطح بدنه حرکت کند و به قسمت‌هایی برسد که قصد واکس زدن آن ها را نداشته‌اید (مثل قسمت‌های پلاستیکی بدنه). پاک کردن واکس‌های غیر مایع از سطح این قسمت‌ها می‌تواند کار دشواری باشد. پس سعی کنید برای جلوگیری از این مشکلات احتمالی، تا جایی که ممکن است واکس را در محیط سربسته بر روی بدنه ماشین خود بزنید.

 

سخن پایان

واکس زدن بدنه خودرو روشی عالی برای اطمینان از درخشندگی و ظاهر عالی آن است. واکس نانو خودرو از رنگ ماشین شما در برابر اشعه‌ی مضر خورشید، گردوخاک ساینده و مواد شیمیایی در باران و برف محافظت می‌کند. نگهداری صحیح رنگ خودرو با استفاده از واکس و پولیش منظم می‌تواند عمر رنگ خودرو شما را افزایش داده و به ظاهر خوب خودرو شما در آینده کمک کند.

با استفاده از نکات موجود در این مقاله، می‌توانید ماشین خود را مانند یک حرفه‌ای واکس بزنید و پس از اتمام کار و هنگامی که با ماشین براق خود در خیابان می‌رانید، به نتیجه کار سخت خود افتخار خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =